Što vam donosi edukacija "Kako bolje razumjeti druge"?
Da bismo druge razumjeli bolje, trebali bismo napraviti malo dublju promjenu u sebi - aktivno slušati, imati pozitivan stav, znati dati povratnu informaciju, biti usklađeni sami sa sobom i imati empatiju i poštovanje prema drugima i sebi. Kako to postići? Prvenstveno trebamo znati kako to nećemo moći postići uvijek. Stoga možemo biti manje samokritični u onim situacijama kada nam razumijevanje drugih ne uspijeva. Time ćemo sebi olakšati život i imati više razumijevanja onda kada drugi ne razumiju nas. Priznati kako razumijevanje nije uvijek moguće prva je pretpostavka za bolje razumijevanje.
Većina naših odnosa počinje neosobnom komunikacijom „Ja-Ono (To)". Takvi su razgovori površni i bezlični. To je način na koji najčešće komuniciramo s prodavačima, konobarima, uslužnim osobljem… Komuniciramo s njihovim ulogama, nerijetko nećemo niti pogledati ih u oči i zapamtiti kako izgledaju. Zaposlenici u velikim kompanijama također mogu osjetiti da su tretirani kao "Ono", a ne kao osobe. Prava, osobna komunikacija počinje tek na drugoj razini – na razini odnosa "Ja-Ti."
"Ja-Ti" komunikacija trebala bi biti većina naših interakcija. |
Znanja, vještine i sposobnosti koje se stječu ovom edukacijom
Znanja i vještine
Znanja: Razine funkcioniranja ljudi (identitet, vrijednosti, stavovi, sposobnosti, osjećaji, ponašanje). Što su “JA – TI” poruke i “Ja sam OK - ti si OK” stavovi. Uloge aktivnog slušanja, povratnih informacija i empatije na poslu.
Vještine: Koristiti tehnnike: aktivnog slušanja, primanja i davanja kritike.
Ishodi
Biti sposoban:
- razumjeti tuđa gledišta i postići zajednička
- pružati povratne informacije
- primati i davati kritiku
|